Jak nawozić jesienią


Aby nasze rośliny dobrze przetrwały zimę i na wiosnę z nową energią bujnie się rozwijały już teraz musimy im dostarczyć odpowiedniego pokarmu. Jesień jest dobrą porą, aby glebą nawieźć potasem i fosforem. Można też zastosować wapnowanie. Ze względu na ryzyko wypłukania azotu poza zasięg korzeni roślin uprawnych pierwiastek ten rzadko wysiewa się jesienią. Jedynie wysiew formy amonowej i amidowej azotu (np. siarczan amonu, mocznik) chroni ten pierwiastek przed wypłukiwaniem w głąb profilu glebowego.

 

Nawozy organiczne

 

Obornik najlepiej stosować jesienią (raz na dwa, trzy lata). Zawsze należy go przekopać z ziemią. Kompost rozkładamy na powierzchni gleby i delikatnie mieszamy z jej wierzchnią warstwą. Oba te nawozy można dawać zarówno na świeżo zakładane rabaty, jak i bezpośrednio wokół roślin.

 

Nawozy mineralne

 

O tej porze roku rośliny spowalniają swoje procesy życiowe i stopniowo wchodzą w stan spoczynku. Korzystne jest dostarczenie im związków fosforu i potasu przyspieszających dojrzewanie, a więc drewnienie pędów i gromadzenie zapasów na zimę. Aby uzupełnić składniki pokarmowe po zebraniu plonów, należy równomiernie rozsypać nawóz na całej powierzchni , następnie przekopać glebę, nie grabić (pozostawić tzw. ostrą skibę).

Jesienne nawożenie roślin wieloletnich (drzewa, krzewy, byliny, rośliny cebulowe) - rośliny nawozić jednorazowo rozsypując nawóz równomiernie wokół roślin. Rozsypany nawóz wymieszać z wierzchnią warstwą gleby i obficie podlać.

Potas jest szczególnie potrzebny młodym roślinom, dlatego też warto wprowadzić go do gleby już jesienią. Aby uzupełnić braki potasu w glebie, możemy stosować sole potasowe (siarczanowe chlorkowe), które łatwo rozpuszczają się w wodzie i są pobierane przez rosimy. Na glebach cięższych nawozy potasowe w całości stosujemy jesienią. Na glebach lżejszych wskazane jest wykonanie częściowego nawożenia jesienią (np. 50% dawki), oraz resztę wiosną, ze względu na możliwość wypłukiwania potasu przez wodę. Nawóz należy dobrze wymieszać z ziemią.

 

Rośliny warzywne

 

Najlepszym nawozem organicznym do jesiennego nawożenia zagonów warzywnych jest dobrze przygotowany kompost. W przypadku braku odpowiedniej ilości kompostu można dać obornik lub inny nawóz. Podczas nawożenia warzywnika należy również sięgnąć po nawozy mineralne.Jesienią można wysiać pełną dawkę nawozów fosforowych, potasowych, magnezowych. Dawkę wysiewanych pod konkretną roślinę nawozów należy dostosować o zasobności gleby. Na glebach żyznych, próchnicznych, pozostających w dobrej kulturze stosujemy niższą z zalecanych, na glebach lekkich wysiewamy najwyższą zalecaną ilość nawozów.

 

Rośliny sadownicze

 

Jesienią w kwaterze sadowniczej pozna zastosować nawozy mineralne m.in. fosforowe, potasowe i magnezowe. W przypadku gdy mamy prawidłowo przygotowaną glebę do wysadzenia roślin sadowniczych, nie występuje konieczność użycia nawozów fosforowych. Niemniej jednak, jeżeli stwierdzono niedobór tego składnika pokarmowego, można go zastosować. Natomiast dawkę potasu należy dostosować do wymagań pokarmowych uprawianego w danym roku gatunku. Stosujemy dla drzewek owocujących, pod owocujące krzewy malin, dla porzeczki czy agrestu. Drzewa i krzewy, które są w pełni owocowania, można jesienią zasilać także magnezem. Stosowanie nawożenia mineralnego jesienią jest w szczególności polecane na glebach ciężkich, w przypadku gleb lekkich z nawożeniem mineralnym należy zaczekać do wiosny.

 

Rośliny ozdobne

 

Dla większości roślin jednorocznych i dwuletnich w zupełności wystarczy zastosowanie optymalnej dawki dobrze przygotowanego kompostu lub dobrej jakości obornika. Na stanowiska przeznaczone dla roślin o wyjątkowo dużych wymaganiach pokarmowych (np. chryzantemy, mieczyki, piwonie) można dodatkowo zastosować fosfor oraz potas. Nie należy zapominać, że niektóre rośliny ozdobne (np. szałwia, aksamitka, pelargonia, bergenia) mają niewielkie wymagania pokarmowe. Wieloletnie rośliny ozdobne nawozi się najczęściej używając nawozów wieloskładnikowych, zawierających komplet makro i mikroelementów, których jest duży wybór na rynku. W przypadku gleb lekkich nawożenie wieloletnich roślin ozdobnych wykonuje się przede wszystkim wiosną.

 

Wapnowanie

 

Zdarza się, że ziemia w ogrodzie jest zbyt kwaśna i trzeba zastosować nawóz wapniowy. Na rynku dostępnych jest kilka. Najlepiej wysiać je jesienią przed przekopywaniem ziemi. Stosujemy nawozy zawierające magnez, gdyż w polskich glebach często brakuje tego składnika. Najlepiej użyć dolomitu lub wapna magnezowego. Nawóz wapniowy rozsypuje się tylko podczas bezwietrznych dni, używając odzieży ochronnej, okularów i maski. Zabieg ten powtarzamy co 2-3 lata, pamiętając, aby nie łączyć tego typu nawozu z obornikiem.

W ofercie rynkowej są specjalne mieszanki, tzw. jesienne uniwersalne lub przeznaczone dla różnych grup roślin, np. iglaków, trawnika czy róż. Nawozy jesienne powinny zawierać wysoką zawartość potasu i fosforu. Większość nawozów ma postać granulatu, nie trzeba go rozpuszczać przed użyciem. Mając odpowiedni nawóz, pamiętajmy o przestrzeganiu kilku zasad przy jego stosowaniu.


[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )