ZDOBIĄ I LECZĄ

 

Rośliny rosnące na działkach lub w ogródkach przydomowych są bardzo różnorodne, ale aksamitki, nagietki, czy nasturcja z powodu swoich wesołych kolorów, to prawie powszechny element rabatek. Jednak nie tylko ze względów ozdobnych warto je mieć w swoim ogrodzie. Ich właściwości lecznicze i zastosowanie w potrawach, może sprawić, że zyskają one jeszcze większe uznanie.

 

 

AKSAMITKI NA TALERZU

 

Osoby, które uprawiają aksamitki wiedzą, że są to rośliny nie tylko dekoracyjne, aksamitkę wzniosłą (Tagetes erecta) i aksamitkę rozpierzchłą (T. patula) wykorzystuje się do niszczenia nicieni. Są również przyprawami. Świeże lub suszone liście dwóch już wymienionych aksamitek o balsamiczno-cytrynowo-gorzkim, intensywnym smaku i aksamitki cienkolistnej (T. tenuifolia) o cytrynowym smaku lub Tagetes tenuifolio var.

pumila o aromacie pomarańczowym, w małych ilościach (aby nie zdominować smaku przyrządzanej potrawy), można dodawać do tłustych mięs, zup, sosów, past rybnych.

 

FIOŁEK LECZY I UPIĘKSZA

 

Fiołek wonny (Viola odorata) kojarzy się przede wszystkim z wiosną i cudownym zapachem, ale jest on również rośliną leczniczą. Ma takie same właściwości jak fiołek polny czy trójbarwny chociaż częściej wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym niż w medycynie. jego ziele jest surowcem oczyszczającym krew i odtruwającym, wykorzystywanym w leczeniu schorzeń metabolicznych jak różnego rodzaju dermatozy oraz choroby reumatyczne. Jego kwiaty kandyzowane w cukrze mogą być dekoracyjnym i smakowitym elementem tortów.

 

NASTURCJA DOBRA NA KATAR

 

Bardzo dobrze znaną rośliną jest również nasturcja większa (Tropaeolum majus) sprowadzona z Ameryki Południowej do Europy. W wielu krajach Starego Kontynentu zaleca się stosowanie jej przetworów w schorzeniach dróg oddechowych, a olejek do wcierań w lekkich bólach mięśniowych. W Polsce nasturcja jest używana tylko w lecznictwie ludowym i homeopatii jako środek dezynfekujący i pobudzający apetyt oraz hamujący kaszel. Napary stosowane są w formie płukanek w stanach zapalnych gardła i migdałków oraz do przemywania ran i ropni. Świeże, młode liście przypominają w smaku rzodkiewkę i mogą być jednym z surowców sałatki jarzynowej. Niedojrzałe owoce lub pąki kwiatowe można marynować w occie jako namiastkę kaparów.

 

NAGIETEK W KUCHNI I W APTECZCE

 

Nagietka lekarskiego (Colendula officinalis) też nie trzeba nikomu przedstawiać. W medycynie oficjalnej jego surowcem są kwiaty języczkowate lub całe koszyczki barwy intensywnie pomarańczowej. Przetwory z nagietka zaleca się przy nieżycie i owrzodzeniach żołądka i jelita grubego oraz w niedomaganiach wątroby. Może być lekiem pomocniczym w nieoperacyjnych postaciach raka żołądka, stanach przednowotworowych przewodu pokarmowego. Są również skutecznym środkiem w przypadku bolesnych zaburzeń miesiączkowania. Oczywiście należy pamiętać o tym, że nie we wszystkich wymienionych tu chorobach można stosować samemu przetwory z tego surowca. Najlepiej więc będzie przed ich użyciem, zasięgnąć porady lekarza. Zmielone, pomarańczowe kwiaty języczkowate można dodawać do lodów, napojów, serów, masła, potraw z ryżu, likierów i niektórych zup. Do zabarwienia ciast należy gotować je w mleku, ponieważ ich barwnik dobrze rozpuszcza się w tłuszczach.

 

KONWALIA

 

Przetwory z konwalii majowej (Convallaria majalis) są zalecane osobom z nadwrażliwością na inne preparaty nasercowe, cierpiącym na uszkodzenie mięśnia sercowego pod wpływem toksyn bakteryjnych, a także dla osób w wieku podeszłym z dolegliwościami serca starczego. Stosowane są one również w niewydolności serca z mniej lub więcej zaznaczonym częstoskurczem, a także przy zakłóceniach jego czynności wynikających z niewłaściwego przewodnictwa impulsów nerwowych. Konwalia jest rośliną trującą. Preparaty z niej należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ przedawkowanie leku może doprowadzić do zatrucia. Nie należy wytwarzać przetworów domowych z ziela konwalii, gdyż są nietrwałe i niepewne w działaniu. Skład surowca może różnić się znacznie w zależności od pochodzenia roślin, a toksyczność glikozydów kardenolidowych jest bardzo wysoka.

 

BARWINEK

 

Barwinek pospolity (Vinca minor) jest również znaną roślina. W fitoterapii otrzymane preparaty z jego ziela podaje się pod nadzorem lekarza, w leczeniu nadciśnienia tętniczego, w nerwicach wegetatywnych, zastojach żylnych i zarostowym zapaleniu żył. Zaleca się je również w migrenie, zawrotach głowy z niedotlenieniem mózgu i w łagodnych postaciach choroby wieńcowej. Właściwości terapeutyczne barwinka znane były od dawna. Dioskurides (I w. n.e.) i Galen (II w. n.e.) zalecali jego ziele przeciw biegunce, bólom zębów i ukąszeniom węży. W Małopolsce, na Wołyniu i Podlasiu leczono nim gościec. Gatunków, które są dekoracyjne i lecznicze jest bardzo dużo. Należałoby tu opisać również bergenię grubolistną, jeżówkę purpurową i wąskolistną, pierwiosnek wiosenny i wyniosły, rojnik murowy, rozchodnik ostry i ościsty ubiorek gorzki, zimowit jesienny i wiele, wiele innych. Wykorzystywane są one nie tylko w medycynie oficjalnej, ale również w medycynie ludowej i niekonwencjonalnej, co do której nie wszyscy się jeszcze przekonani.

 

OGRÓD I ZDROWIE

 

Życie człowieka od najdawniejszych lat związane jest ze światem roślin, które były mu użyteczne i które nauczył się uprawiać. Koegzystencja tych dwóch światów miała też i ma w dalszym ciągu wielki wpływ na psychikę człowieka, na jego samopoczucie i zdrowie. Znane jest powiedzenie, że "miłość człowieka do kwiatów czyni go lepszym". A to, że rośliny potrafią się "odwdzięczyć" za okazywane im uczucie, jest także już dowiedzione.

Zauważono tę prostą zależność. Stwierdzono, że w otoczeniu ludzi pogodnych, darzących się wzajemną miłością i szacunkiem kwiaty rosną i kwitną znacznie lepiej niż tam, gdzie panuje atmosfera nerwowości i gdzie często wybuchają kłótnie. Prawdą jest też, że nawet najbardziej zmęczony i zdenerwowany człowiek, kiedy wchodzi do wnętrza pełnego zieleni i kwiatów, uspakaja się i nabiera przekonania, że świat może być piękny, a ludzie dobrzy. Ale nie tylko oddziaływanie roślin na psychikę ma tak duże znaczenie, równie ważne jest ich oddziaływanie na nasze zdrowie fizyczne. Rośliny pochłaniają trujący dwutlenek węgla wydychany przez człowieka a oddają mu życiodajny tlen. Jednocześnie przez proces parowania liście nawilżają powietrze. W otoczeniu kwiatów poprawia się nasze samopoczucie, lepiej oddychamy, jesteśmy spokojniejsi mniej znerwicowani. Rośliny równoważą stan napięcia elektrostatycznego, ponieważ większość z nich ma ładunek elektryczny przeciwny do wytwarzanego przez człowieka.

Znajdujące się w mieszkaniach grzejniki elektryczne, kaloryfery, lakierowane podłogi czy meble, a także wykładziny ze sztucznych tworzyw wydzielają jony dodatnie, czyli takie, które są niekorzystne dla człowieka. Ten niekorzystny wpływ równoważą rośliny, z których prawie wszystkie promieniują ujemnie, a więc pozytywnie dla ludzi. Jeśli w pomieszczeniu nie ma zieleni, ludzie czują się źle i częściej zapadają na różnego rodzaju choroby. Wydzielane przez rośliny jony ujemne obniżają ciśnienie tętnicze i przyśpieszają oczyszczenie dróg oddechowych, a także poprawiają obraz krwi. Do roślin szczególnie zalecanych ze względu na silną jonizację ujemną należą: paprocie i geranium.

Na pewno warto zachęcić do uprawy roślin leczniczych i jadalnych, które zdobiąc nasze ogrody będą służyły jako ceniony dodatek do wielu potraw.

Szałwia, rozmaryn, bazylia czy popularna rzeżucha to przykład takich właśnie roślin. Moda jaka zapanowała ostatnio na dekorowanie wnętrz sztucznymi kwiatami, powinna nas uczulić na dwa związane z tym aspekty - jeden to ten, że sztuczna zieleń nie zastąpi naturalnej w jej zdrowotnym, przyjaznym dla człowieka oddziaływaniu - drugi, zaś to, że sztuczny produkt zrobiony został z surowców chemicznych. Czy ich skład jest korzystny nie wiemy. Być może, po pewnym czasie, okaże się, iż wydzielają one szkodliwe dla człowieka gazy, podobnie jak farby, czy kleje używane do mebli, wykładzin lub malowania podłóg i ścian.

Unikajmy więc sztucznej zieleni. I pamiętajmy. Rośliny to żywy element dekoracyjny, źródło zdrowego powietrza oraz korzystnego promieniowania ujemnego. 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )